Kráčející bagr na zemní práce?

Slyšeli už jste někdy výraz kráčející bagr? Ne? Jak by přece bagr mohl kráčet, že… Ale není to nesmysl, takové stroje existují a jsou dokonce ideálním pomocníkem pro zemní práce v těžkém a nepřístupném terénu. Jako jsou například příkré svahy, bažiny nebo dokonce koryta řeky nebo rybníky. Dnes se podrobněji podíváme na to, co je kráčející bagr a jak se hodí na zemní práce. Tyto stroje můžete potkat také pod názvy menzimuk, kráčející rypadlo, kráčivý bagr nebo pavouk.

kráčející bagr na zemní práce
Zemní práce kráčejícím bagrem nejsou problém ani ve velmi příkrém svahu.

Co je kráčející bagr

Kráčející bagr je typ rypadla s výjimečnou schopností pohybu po složitých staveništích. Díky hydraulickému pohonu podvozku umí překonávat nerovnosti terénu jako pavouk. Tento podvozek, vybavený hydraulickými nohami, někdy osazenými koly, poskytuje bagru mimořádnou manévrovatelnost. V porovnání s jinými bagry poskytuje vyšší efektivitu a flexibilitu při práci ve složitých podmínkách. Kráčející bagr se pohybuje po složitých staveništích díky koordinaci pohybů svých končetin. Unikátní konstrukce umožňuje hydraulicky nastavit polohu každé nohy samostatně. Na strmých svazích, kde již nelze použít pásové podvozky, se kráčející rypadlo pohybuje bez obtíží. Využívá svého ramene k opření o terén a posouvá se vpřed nebo vzad krok za krokem. Tímto způsobem elegantně a bezpečně postupuje po náročném terénu.


Hlavními výhodami pro kráčející bagr jsou tedy vysoká pohyblivost a schopnost překonávat překážky i kolmé stupně. Tato mobilní rypadla umožňují zemní práce v těžkých a nepřístupných terénech. Pro bagry menzi muck není problém ani bažina nebo voda.

Menzi Muck A91
Kráčející bagr Menzi Muck je pohyblivý jako pavouk. Provede zemní práce v těžkých a nepřístupných terénech jako jsou rozmočená zem, svahy, ale zvládne i čištění rybníků, vodních toků a podobně.

Zemní práce kráčejícím bagrem

Kráčející bagr je samozřejmě vhodný pro různé zemní práce, výkopové práce, vyrovnávání terénu, bourání i v extrémně příkrých svazích, podmáčeném terénu. Zvládne všechny výkopové práce, ale poradí si i s úkoly jako je čištění stok, rybníků a jiných vodních toků do hloubky, která nepřesahuje úroveň otočné základny bagru. Zkušený bagrista může provádět zemní práce kráčejícím bagrem ve svazích s extrémním sklonem, na zpevněném i nezpevněném povrchu.

Kráčející bagr Menzi Muck

Menzi Muck je tradiční švýcarská značka vyrábějící kráčivá rypadla. Označení menzimuk zlidovělo i u nás jako označení pro kráčející bagr.

Historie značky vyrábějící kráčivé bagry Menzi Muck sahá do poloviny dvacátého století. Vynalezené kráčející rypadlo dostalo neotřelou konstrukci, díky které bylo schopné pracovat ve velmi prudkém svahu. Pan Ernst Menzi pojmenoval první takový stroj Menzi Muck. Pro pojmenování využil kombinace svého jména a označení pro mocnou pohádkovou postavu. Díky své pohyblivosti a schopnosti pracovat na nerovném terénu se stal kráčející bagr Menzi Muck oblíbeným strojem nejen pro zemní práce po celém světě.

kráčející rypadlo menzimuk

Závěrem

Unikátní kráčející bagry představují velmi cenné stroje pro terénní úpravy, výstavbu a údržbu infrastruktury. V dnešní době jsou tato kráčivá rypadla mimořádně oblíbená. Známe je pod různými názvy, jako například menzimuk nebo pavouk. Jejich univerzálnost je pozoruhodná. Pracují jak na souši, tak i ve vodě. Díky pohyblivosti a schopnosti operovat na nerovném terénu je zákazníci oceňují i na stavbách, kde jiné stroje selhávají.

Fotografie pro tento článek poskytla Firma BDP Plus s.r.o., která provádí zemní práce kráčejícím bagrem v Plzni, Praze ale také v dalších místech v České republice. Pokud máte rádi unikátní stavební stroje, mohl by vás zaujmout také nás článek na téma přívěsné jeřáby.

kráčivý bagr Menzi Muck na staveništi

Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *