Řezání betonové dlažby svépomocí?

Chystáte se položit u svého domku dlažbu z betonu? Můžete se jednat o betonovou zámkovou nebo velkoformátovou dlažbu. V každém případě se řezání betonové dlažby nejspíše nevyhnete. A to nejen kvůli dořezům betonových při členitých tvarech realizované plochy. U nás se dozvíte vše potřebné o řezání betonové dlažby svépomocí.

betonová dlažba

Výběr vhodného nářadí na řezání dlaždic z betonu

Úhlová bruska na beton

Použití menších průměrů úhlové brusky 115, 125 nebo 150 mm pro řezání zámkové dlažby je možné, avšak práce s ní může být náročnější. Neproříznou velkou hloubku, je třeba řezat z více stran a výsledný řez může být méně přesný. Úhlová bruska, ve které je diamantový kotouč 230 mm, prořízne maximálně zhruba 70 mm materiálu (doporučuje se ale na jeden zátah řezat maximálně 40 mm hluboko, abyste kotouč nespálili). Brusku volte silnější, aby kotouč utáhla. Tímto průměrem dosáhnete velmi dobrých výsledků a na trhu je řada vhodných diamantových kotoučů průměru 230 mm na zámkovou dlažbu. Při řezání za sucha s touto bruskou je třeba počítat s vznikem velkého množství jemného prachu.

Benzinová rozbrušovačka na řezání betonové dlažby

Pro řezání zámkové dlažby je možné využít také velké benzínové (či elektrické) ruční pily, určené pro průměry diamantových kotoučů 300 až 450 mm. Při výběru je vhodné preferovat rozbrušovačky, které umožňují chlazení vodou během řezání, což přispívá ke zlepšení výsledného řezu a snižuje prašnost.

Stolová řezačka na dlažbu

Tyto profesionální řezačky na dlažbu, neboli stolové pily určené pro řezání stavebních materiálů, jsou téměř vždy vybaveny vodním chlazením řezného kotouče. Tato funkce nejen usnadňuje práci, ale také řeší problém s prachem, který je běžným jevem při řezání betonové dlažby za sucha. Chlazení vodou během řezání dlaždic navíc výrazně prodlužuje životnost diamantového kotouče.

Pokud takovou řezačku nevlastníte, stolové pily na beton jsou k dispozici v půjčovnách stavebního nářadí a strojů a jejich pronájem není příliš nákladný. Použití těchto pil výrazně usnadní práci při řezání betonové dlažby. Pila dokáže snadno a přesně proříznout celý betonový prvek najednou. Zaručuje přesný a rovný řez.

řezání betonové dlažby úhlovou bruskou

Výběr kotouče na beton a dlažbu

Účinným nástrojem pro řez stavebních materiálů jsou diamantové kotouče. Co se týká rozměru, diamantový kotouč vybírejte podle typu zařízení, se kterým budete dlažbu řezat. Správný průměr diamantového kotouče musí odpovídat tomuto zařízení. Co se týká provedení, vhodný je zejména segmentový nebo turbo-segmentový kotouč. S volbou kotouče vám pomůže například náš článek Jak vybrat diamantový kotouč.

Diamantový kotouč na zámkovou dlažbu

Velmi důležité je správné určení materiálu, který chcete řezat. Obecně lze betonovou dlažbu řezat diamantovým kotoučem na středně tvrdý materiál, beton. Ideálně by měl mít v popisu uvedenu zámkovou dlažbu nebo ekvivalent. Volba kotouče ovlivní jeho životnost i výkon. Pokud se chystáte řezat betonové výrobky pro dláždění, mohl by vám pomoci podrobnější externí článek Jak řezat zámkovou dlažbu.

Výhody diamantových nástrojů při řezání betonové dlažby

Diamantové nástroje na beton pracují rychle a účinně. Můžeme zvolit kotouče na řezání betonové dlažby ale na trhu jsou i výkonné diamantové kotouče, které bez obtíží umí řezat i beton silně armovaný. Diamantové nástroje pracují s minimálními vibracemi a vyšší přesností, než je tomu i jiných způsobů opracování betonu.

diamantový kotouč na betonovou dlažbu
Při řezání betonové dlažby nebo obrubníků nám nejlépe poslouží dobře zvolený diamantový řezný kotouč.

Návod na řezání betonové dlažby

Řezání betonové dlažby může na první pohled vypadat jednoduše. Otázka, jak řezat beton, ale může být pro někoho bez potřebných znalostí a vybavení náročný úkol. S pomocí správných technik a nástrojů můžete tento proces zvládnout efektivně a bezpečně. V tomto podrobném průvodci vám poskytneme užitečné tipy a rady, jak na řezání betonové dlažby za použití vhodné pily, do které vybereme diamantové kotouče na betonovou dlažbu. Poradíme co udělat, abyste dosáhli profesionálních výsledků.

Příprava plochy pro řezné práce

Než začnete s řezáním betonové dlažby, zajistěte přípravu pracovního prostoru. Ujistěte se, že místo je zbavené překážek. To zahrnuje odstranění předmětů, které by mohly stát v cestě nebo bránit v pohybu při řezání betonu. Připravte si potřebné nářadí, stroje a nástroje pro řezání betonové dlažby, které jste si vybrali podle předchozích rad. Dále si připravte ochranné pomůcky – např. brýle, chrániče sluchu, případně rukavice a další.

Označení a měření dělené dlaždice

Před zahájením řezání betonové dlažby proveďte správně měření a označte místa, kde chcete provést řez dlaždice. Vše si dobře zkontrolujte a připravte tak, aby jste mohli pracovat co nejrychleji a zároveň měli co nejméně oprav. Tím zajistíte, že řezy budou přesné a odpovídající vašim požadavkům.

Chlazení kotouče na betonovou dlažbu

Pokud budete řezat za sucha, nezapomínejte diamantový kotouč na dlažbu chladit vzduchem. To lze provést vytáhnutím kotouče z místa řezu a necháním jej běžet volně bez kontaktu s materiálem po určitou dobu. Tímto způsobem se předejde riziku přehřátí a spálení diamantového kotouče. Pokud používáte pilu s vodním chlazením, zajistěte dostatečný a rovnoměrný přísun vody. Voda musí chladit diamantový kotouč a zároveň vyplachovat řeznou spáru v betonu.

Použití správné techniky řezání betonové dlažby

Při samotném řezání betonové dlažby je klíčové použít správnou techniku. Řezání dlažby provádějte vždy mimo dlážděnou plochu, aby nedošlo k znečištění plochy jemným prachem z betonu. Držte diamantový kotouč v rovné linii a postupujte pomalu a kontrolovaně. Na diamantový kotouč příliš netlačte. Vždy dodržujte doporučené rychlosti a otáčky. Nářadí držte pevně během celého řezného procesu, abyste minimalizovali riziko zranění či poškození. Nezapomeňte, že řezné diamantové kotouče jsou určeny pouze na přímé řezy, nejsou určeny k broušení hranou.

Bezpečnostní opatření při řezání dlažby

Během práce s diamantovým kotoučem dodržujte bezpečnostní opatření. Pročtěte si návod pro diamantové kotouče. Kromě nošení ochranných pomůcek je také důležité zajistit bezpečnost ostatních osob v okolí.

Shrnutí, jak řezat betonovou dlažbu

Řezání betonové dlažby s vhodným vybavením zvládne každý zručnější kutil. Umíme vybrat správné nářadí a nástroje, aby nás výsledek našeho snažení těšil.

Jaké zvolit nářadí? Jako první asi každého hned napadne klasická ruční úhlová bruska, neboli “flexa”. Ukázali jsme si, že pro řezání betonové dlažby a menších betonových obrubníků lze použít úhlové brusky 230 mm. Menší elektrické nářadí vyžaduje řez ve více hloubkových krocích. Při řezání velkých obrubníků se bez rozbrusu či stolové pily neobejdeme. Tyto pily na zámkovou dlažbu a obrubníky mají většinou průměr kotouče 350 mm a větší, umožňují řezat 10 cm hluboko a více.

Jaké zvolit nástroje? Ať už řežete flexou nebo stolovou pilou, základem je použití vhodně zvoleného diamantové kotouče. Ten zajistí rychlé a kvalitní řezání betonové dlažby ale také například obrubníků. Před vlastní prací si musíme připravit pracovní prostor. Vše si dobře rozměříme a označíme. Řežeme klidně a držíme se návodu ke kotouči. Nezapomínáme ani na bezpečnostní opatření a ochranné pomůcky.

Dnešní článek se věnoval otázce, jak řezat betonovou dlažbu svépomocí. Pokud vás čeká řezání keramické dlažby, oceníte rady v externím článku Jak vybrat diamantový kotouč na dlažbu. Ale o tom na našich stránkách až jindy.

Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *