Jak nabrousit tupý diamantový kotouč?

Než si povíme, jak nabrousit tupý diamantový kotouč, podívejme se na základní pravidlo pro fungování diamantové nástroje. Aby diamantový kotouč dobře řezal, musí z jeho segmentu vystupovat diamantová zrna, jejichž hrany pak zabírají do řezaného materiálu jako ostré zuby pily.

Tlačení tupého diamantového kotouče dále do řezu může vést k jeho přehřátí, spálení, rozvlnění až odlomení segmentu. Takový diamantový řezný kotouč již pak není možné používat ani oživit a stává se velmi nebezpečným!

Proč diamantový kotouč neřeže

tupý diamantový kotouč

Ve většině případů diamantový kotouč neřeže, protože došlo k zaleštění (otupení) řezného segmenty. K rychlému otupení diamantového kotouče může dojít zejména nesprávným výběrem kotouče na daný materiál (pokud například kotoučem na cihlu řežeme žulu, kotoučem na obkládačky řežeme slinutou dlažbu, apod.). I při správném výběru se ale někdy při řezání tvrdých materiálů stane, že se diamantová zrna otupí, zahladí (zaleští) do kovového pojiva segmentu, nebo se prostor mezi nimi zanese nečistotami.

Otupený, zaleštěný a nečistotami zanesený diamantový kotouč přestává řezat a bez jeho naostření (oživení) hrozí další jeho poškození

Zde připomínáme pravidlo, že tvrdé materiály se řežou diamantovými kotouči s měkkým pojivem. Obdobně platí, že měkké a abrazivní materiály vyžadují kotouče s tvrdým pojivem v segmentu. Více se dozvíte v našem článku Diamantové kotouče. Specializovaný prodejce diamantových nástrojů by měl umět se správným výběrem poradit.

Pokud totiž použijete příliš „tvrdý“ nevhodný řezný kotouč, může dojít k jeho otupení. Kotouč pak řeže pomaleji a může se pálit. Tomuto jevu se přesněji říká „zalešťování diamantového segmentu“. Výsledkem je ztráta řezného výkonu nebo zničení kotouče. Častý je pak dotaz, jak oživit tupý diamantový kotouč, který už nechce řezat?

Oživení diamantového kotouče

Pokud hledáte odpověď na otázku „jak nabrousit tupý diamantový kotouč“, řešením je oživení diamantového kotouče, respektive jeho segmentu. K tomu účelu poslouží speciální oživovací kámen. Tyto ostřicí kameny pro diamantové nástroje jsou vyrobeny z vysoce abrasivního materiálu. Jedná se o umělý korund s keramickým pojivem. Jsou vhodné na oživení diamantového zrna u řezných kotoučů.

Oživovací kameny pro DIA a CBN kotouče

Postup, jak naostřit diamantový kotouč

Do oživovacího kamene proveďte několik řezů. U většiny nástrojů doporučujeme pro rychlejší postup ostření za sucha. Není potřeba proříznout celou hloubku kamene, ale spíše vytvářet zářezy segmentem kotouče.

Jemným vychylováním ostřícího kamene do stran lze dosáhnout účinnějšího ostření hran diamantového kotouče.

Postup opakujte, dokud se v segmentu diamantová zrna opět nedostanou na povrch. Segment diamantové kotouče musí být dostatečně „naježený“. Počet zářezů se odvíjí od míry otupení kotouče a typu diamantového segmentu.

Vyzkoušejte, zda oživování kotouči pomohlo, případně postup opakujte. Dobře nabroušený a oživený kotouč zvýší rychlost řezu a zlepší i jeho kvalitu.

Pamatujte, že oživování kotouče může být čas od času nezbytné. Pokud se ale diamantový kotouč tupí příliš často, není pro řezaný materiál příliš vhodný a je třeba zvážit volbu jiného typu, než dojde k jeho spálení.

Podrobněji se o tom, jak naostřit tupý diamantový kotouč můžete dočíst v externím článku Jak používat ostřící kameny.

Jak předcházet zaleštění diamantového kotouče

Výběr diamantového kotouče

Na řezání konkrétních materiálů používejte diamantové kotouče k tomu určené. Používáte-li příliš tvrdý kotouč, diamantová zrna se nedokáží dostatečně rychle obnažovat, diamantový kotouč je tupý. Jiný kotouč budete potřebovat na řezání betonové dlažby, jiný na žulu. Pokud se vám tedy zdá, že řezání je obtížné a pomalé, příčinou mohou být zaleštěná diamantová zrna. Tuto závadu poznáte hmatem – zrna se nevyčnívají a povrch je hladký. Můžete vyzkoušet výše uvedený návod, jak naostřit tupý diamantový kotouč nebo zvolit vhodnější typ.

Dostatečné chlazení diamantového řezného kotouče

Pokud provádíte suchý řez, zhruba každou minutu nechte diamantový kotouč běžet na prázdno po dobu cca 10-15 sekund, aby se ochladil proudícím vzduchem.

Při mokrém řezání zajistěte stálý a dostatečný přívod vody. Pokud prodění vody není dostatečné, zkontrolujte zejména čerpadlo k pile, zda není zanesené nečistotami. Mokré řezání snižuje teplotu kotouče a prodlužuje jeho životnost.

Na diamantový kotouč netlačte

Při řezání není vhodné na diamantový kotouč vyvíjet velké tlaky. Ve většině případů stačí jen mírný přítlak, případně váha samotného ručního nářadí. Tím snížíte tření a zabráníte přehřívání a otupení dia kotouče, což prodlužuje životnost segmentu. Tlakem na tupý diamantový kotouč situaci jen zhoršíte. Tlaku se zejména vyhněte u tvrdých keramických materiálů, například při řezání 2 cm dlažby na terče.

Příliš vysoké otáčky tupý diamantový kotouč

Otáčky řezacího stroje jsou příliš vysoké, proto se řezný segment zalešťuje a diamantový kotouč tupí. Obvodová rychlost je závislá na průměru kotouče a otáčkách stroje. Zvolte správný průměr řezného kotouče nebo upravte otáčky stroje.

Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *