Pokládka dlažby na terče

Venkovní keramická dlažba je jedním z ideálních řešení pro terasy, balkóny, prostory kolem bazénu, apod. Díky masivní tloušťce dlaždice 2 cm je možná pokládka dlažby na terče bez použití lepidel i spárovacích hmot. Kromě toho, že je možné ji pokládat na plastové terče, může být uložena do štěrkového lože nebo přímo do zatravněné plochy. Masivní venkovní dlažby mají vynikající technické vlastnosti. Slinuté dlažby jsou vysoce odolné, plně mrazuvzdorné. I terasové venkovní dlaždice 60 × 60 cm tloušťky 2 cm vydrží zatížení bez problémů.

Správně provedená pokládka dlažby na terče zajistí stabilní a únosnou konstrukci, která snadno odvede vodu z povrchu. Výhodou může být i její snadná rozebíratelnost. Ruku v ruce s vysokou odolností jde ale i její tvrdost a tedy i náročnost na opracování. Vyvstává otázka, čím řezat venkovní dlažbu 2 cm a jak pokládat dlažbu na terče. Tyto otázky se pokusíme zodpovědět v dnešním článku a poskytnout vám návod pro vaši práci.

Terče pod dlažbu

Pokud nás čeká pokládka dlažby na terče, budeme samozřejmě kromě 2 cm venkovní dlaždice potřebovat také zmíněné podložky – rektifikační terče. Vybírat můžeme z těch nejjednodušších s pevnou výškou, ale také můžeme zvolit terče pod dlažbu výškově nastavitelné, nebo dokonce samonivelační. Terče s pevnou i nastavitelnou výškou kopírují spád podkladu. Samonivelační terče pod dlažbu mají výkyvnou hlavu, která umožňuje vyrovnat spád podkladu až do 10% sklonu (podle typu terče). Vrchní část je rozdělena na čtvrtiny pomocí vymezovacích křidélek, která vymezují šířku spáry mezi jednotlivými dlaždicemi a zároveň je fixují. Volba terčů je důležitým krokem při otázce, jak pokládat venkovní dlažbu na terče.

Čím řezat venkovní dlažbu

Na řezání dlažby 2 cm silné většinou běžné ruční pákové řezačky nestačí. Dochází pak často k nepravidelnému lomu keramické dlaždice. Jaké tedy zvolit nářadí a nástroje na pokládku a řezání venkovní dlažby? Keramická dlažba na terče 2 cm může být úspěšně řezána pomocí elektrických pil. Vyberte tedy vhodnou pilu a především správné diamantové řezné kotouče pro obkladače. Řezný kotouč musí být kvalitní, určen na tvrdou dlažbu, aby čistě a relativně rychle řezal. Levný kotouč na obkladačky vám zejména u takto náročných keramických materiálů starosti ani peníze neušetří. Dobrý nástroj vyžaduje jakákoli venkovní dlažba k bazénu nebo na terasu.

Pila na řezání dlažby 2 cm

Na řezání keramické dlažby 2cm poslouží ruční úhlová bruska (flexa) nebo stacionární elektrická pila pro obkladače s vodním chlazením. Pokud budete řezat dlažbu flexou, zvolte kvalitní tenký diamantový kotouč na dlažbu, který zvládne za sucha i nejtvrdší slinuté dlažby a neštípe. Pozor musíme dát u menších průměrů jen na to, aby se nám při řezání keramické 2 cm dlažby nepřehřál. Ideálním řešením jsou ale obkladačské pily s vodním chlazením a s pojízdnou řezací hlavou. Dosáhneme přesného rovného řezu a voda pomáhá diamantový kotouč chladit proti přehřátí. Do těchto pil můžeme doporučit speciální řezný kotouč na dlažbu venkovní i vnitřní. Dlažba k bazénu nebo terase řezaná kvalitním nástrojem bude mít neoštípanou hranu.

řezání dlažby 2 cm
Pokládka dlažby na terče: Řezání keramické 2 cm dlažby lze provádět i pomocí diamantového kotouče a úhlové brusky.

Broušení hran dlažby na terče

Pokládka dlažby na terče někdy vyžaduje i broušení hran dlažby, kterou jsme řezali. Po řezání keramické dlažby můžeme hrany začistit či zaoblit pomocí ruční diamantové houbičky nebo vhodného dia nástroje do úhlové brusky. Těmi jsou například brusné diamantové lamelové kotouče nebo diamantové leštící kotouče určené pro jemné broušení. Pomocí kvalitních nástrojů lze dosáhnout bezchybného výsledku při úpravě tvrdé keramiky, jako je slinutá dlažba na terasu 2 cm. Blíže o těchto nástrojích hovoříme v našem článku Tipy pro leštění kamene.

Vrtání do dlažby k bazénu, terase

Pokud kromě řezání dlažby 2 cm potřebujete také vrtání do dlažby, může to být při jejich tvrdosti problém. Zvláště pokud nechceme, aby dlaždice praskla. Naštěstí existují diamantové vrtáky do dlažby a obkladů, které to zvládnou bez obtíží. Bohatý nános diamantových zrn si cestu i tou netvrdší dlaždicí rychle a přitom šetrně vybrousí. Diamantová vrtací korunka se upíná do úhlové brusky a umožňuje vyvrtání čistého a přesného otvoru i za sucha, bez chladicí vody. Menší průměry se například hojně používají pro kotvení zastřešení bazénu. I pokud budete pokládat dlažbu 2 cm na terasu, mohou být velmi užitečným pomocníkem pro vyvrtání děr pro hmoždinky nebo prostupy. Tomuto tématu se podrobněji věnujeme v článku Jak vrtat odklady a dlažby.

Návod: Pokládka dlažby na terče

Před zahájením pokládky 2cm keramické dlažby na terče si připravte podklad. Měl by mít sklon 2 % směrem od objektu. Na srovnaný povrch bez nečistot doporučujeme položit hydroizolační fólii podloženou geotextilií. Terče se pak pokládají přímo na folii. Alternativně lze použít u některých povrchů hydroizolační nátěr.

Jak pokládat 2cm venkovní dlažbu na terče

Pokládka dlažby na terče může začít z libovolného rohu vymezené plochy. Pracovní postup zahájíme tím, že si připravíme terče, které rozmístíme podle potřeby (dle rozměru venkovní dlažby 2cm). U terčů, které klademe podél stěn nebo v rozích odřežeme překážející části. Pod terče případně umístíme protihlukové podložky.

Další terče pokládáme tak, aby byly umístěny v rozích jednotlivých dlaždic, které na ně budeme pokládat. Na formát 60×60 cm stačí většinou umístění pouze v rozích, pro větší formáty může být výrobcem doporučeno umístění terče i do plochy. Výrobce vám poskytne konkrétní informace k pokládce 2 cm dlažby na terče.

Před vlastní pokládkou keramické dlažby 2 cm zkontrolujme rovinu a spád rozmístěných terčů. Terče s pevnou výškou případně podložíme, nastavitelné terče upravíme výškově šroubováním pomocí vhodného klíče.

Pokud rozměr plochy nevychází na celé dlaždice, čeká nás řezání keramické dlažby 2 cm, jak popisujeme výše. Provedeme naměření dořezů a pomocí vhodné pily s diamantovým kotoučem na slinutou dlažbu potřebné dlaždice nařežeme. Hrany dlažby zabrousíme úhlovou bruskou s vhodným diamantovým nástrojem nebo ruční diamantovou houbou.

Na připravené terče postupně usazujeme jednotlivé dlaždice. Začínáme z vybraného rohu budoucí plochy. Pokládka dlažby na terče je hotová! Ještě zkontrolujeme rovinnost vydlážděného povrchu pomocí vodováhy.

Pokládka dlažby na terče je zajímavým řešením pro terasy, balkóny nebo okolo bazénu

Jaké hlavní výhody má terasová dlažba na terče?

 1. Rozebíratelnost
  Pokládka dlažby na terče umožňuje snadné rozebrání nebo výměnu keramické dlažby.
 2. Rovná plocha
  Vhodně zvolené terče pod dlažbu pomohou vyrovnat drobné nerovnosti a sklon podkladu pro dokonale rovnou plochu.
 3. Odvodnění
  Pokládka dlažby na terče znamená volné spáry, kterými může voda snadno odtéct mimo povrch dlažby.
 4. Možnost umístění rozvodů a elektroinstalace
  Mezi podkladem a dlaždicí na terčích vzniká při pokládce mezera na umístění rozvodů, potrubí, elektrických kabelů a dalších šikovně skrytých stavebních prvků.

Pokládka dlažby na terče svépomocí

Celý proces pokládky dlažby na terče vyžaduje především pečlivou práci a vhodné nářadí a nástroje. Přesto je výrazně snadnější a rychlejší než lepení dlaždic. Více zručnosti budete potřebovat, pokud provádíte řezání keramické dlažby 2 cm k bazénu nebo na terasu. Tvrdé a silné keramické materiály vyžadují kvalitní nástroje. S naším návodem už víte, jak se klade dlažba na terče a práci zvládnete. Správně provedená pokládka přináší nejen estetickou hodnotu, ale také zajišťuje trvanlivost a funkčnost vydlážděného povrchu, který odolá zátěži i povětrnostním podmínkám a bude vás dlouhá léta těšit. Ať se vám dílo daří! Pokud vás témata obkladačské práce více zajímají, máme pro vás další články – například Jak odstranit staré obklady.

Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *