Diamantové kotouče – výkon a životnost

Diamantové kotouče jsou často nezbytným nástrojem pro řezání stavebních materiálů. Podle typu nástroje si poradí s materiály jako jsou dlaždice, beton, asfalt, kámen ale existují i speciály na sklo, tvrdé plasty, kovy, atd. Při použití těchto kotoučů je však třeba respektovat řezaný materiál a dodržovat správné zásady řezání, abyste dosáhli co nejdelší životnosti kotouče a využili jeho výkon na maximum. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak prodloužit životnost vašich diamantových kotoučů.

Výběr dia kotouče

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro optimální výkon a životnost diamantového kotouče je správný výběr. Tomuto tématu se podrobně věnují odborníci na diamantové kotouče v článku Jak vybrat diamantový kotouč (odkaz mimo náš web). Pro naše účely si několik základních připomeneme.

Diamantové kotouče se skládají z ocelového těla (nosiče) a segmentů. Segmenty obsahují pojivo (kovovou matrici) a zrna diamantu. Segment se na ocelové tělo navařuje laserem, případně pájí nebo spéká (sintrování). Složení pojiva, jakost a velikost diamantových zrn jsou rozhodující pro řezné vlastnosti kotouče. Měkčí pojivo potřebujeme na řezání tvrdých materiálů, tvrdší na řezání měkkých abrasivních materiálů. Menší diamanty například potřebujeme na čisté řezání obkladů a dlažeb, větší na hrubé řezání betonu. U keramiky bude potřeba trochu jiný kotouč na jenmou mozaiku a jiný na venkovní dlaždice 2 cm tlusté – například pokud nás čeká pokládka dlažby na terče. Tyto parametry ovlivňují, které diamantové kotouče jsou vhodné na určitý materiál. Správný výběr pak zásadně ovlivňuje životnost i výkon nástroje.

Pokud si chcete být jisti, že máte kvalitní diamantový kotouč, nesnažte se šetřit na jeho pořizovací ceně. Některé podezřele levné kotouče navíc nemusí obsahovat diamantová zrna ale spíše odpadový prach, mohou se při řezání kroutit nebo pálit. Pokud chcete rychle a čistě řezat konkrétní materiál, při výběru diamantových kotoučů se vyvarujte univerzálních typů. Takové diamantové kotouče většinou neumí řezat ani rychle, ani čistě a k tomu ještě dlouho nevydrží. Proto mají profi výrobci tolik typů na výběr. Zvolte tedy raději přesněji diamantový kotouč podle vaší práce a materiálu. Pokud hledáte univerzální řešení řezání mohl by vás zajímat náš článek Diamantový kotouč universal řeže vše?

Správně zvolený kvalitní diamantový kotouč a dodržování doporučení pro jeho používání zajistí jeho vysoký výkon i životnost.

Dodržujte výrobcem doporučené materiály pro diamantové kotouče

Dobří výrobci diamantových kotoučů podrobně popisují, které materiály jsou pro řezání jejich kotoučem vhodné. Dodržujte tato doporučení, abyste dosáhli optimálního výkonu a prodloužili životnost kotouče. Nebojte se s prodejcem poradit a podrobně mu popsat, co budete řezat.

Připomínáme pravidlo, že tvrdé materiály se řežou diamantovými kotouči s měkkým pojivem. Dále platí výše uvedená poučka, že měkké a abrazivní materiály vyžadují kotouče s tvrdým pojivem v segmentu. Stejné pravidlo platí i pro ostatní diamantové nástroje, o výběru nástrojů na vytváření otvorů píšeme v článku Jádrové vrtání.

Pokud použijete příliš „tvrdý“ nevhodný řezný kotouč, může dojít k jeho otupení. Kotouč pak řeže pomaleji a může se pálit. Tomuto jevu se přesněji říká „zalešťování diamantového segmentu“. Výsledkem je ztráta řezného výkonu nebo zničení kotouče. Pokud použijete příliš „měkký“ nevhodný řezný kotouč, může dojít k jeho rychlému opotřebení, úbytku nebo podbroušení segmentu. Řezný kotouč se pak velmi rychle spotřebuje a jeho životnost je krátká.

jak používat diamantové kotouče
Diamantové kotouče používejte podle pokynů výrobce a také v souladu s bezpečnostními předpisy. Na ilustračním obrázku je nesprávně používán kotouč na dlažbu bez ochranného krytu úhlové brusky. Vyvarujte se zbytečných chyb.

Jak správné používat diamantové kotouče

Diamantový kotouč je nástroj, který vyžaduje správné použití. Důležité je samozřejmě dodržování bezpečnostních opatření. Během práce s diamantovým kotoučem používejte respirátor, rukavice, ochranné brýle a další předepsané ochranné pomůcky. Při řezání diamantovým kotoučem vzniká hodně prachu.

Nejčastější technické chyby, kterých se uživatelé dopouštějí, jsou přílišný tlak, nesprávný úhel nástroje, přehřívání kotouče a příliš rychlé řezání. Může Vám také pomoci Návod pro diamantové řezné kotouče (odkaz mimo náš web).

Na co si dát pozor u diamantových řezných kotoučů

  1. Před zahájením řezání zkontrolujte, zda jste diamantový řezný kotouč správně upnuli v elektrickém nářadí nebo stroji (směr šipky na kotouči musí odpovídat směru otáčení hřídele). Na pile vždy mějte namontované ochranné kryty.
  2. Při řezání na kotouč netlačte. Stačí vlastní hmotnost pily. Při přílišném tlaku zvyšuje tření a diamantové kotouče se zahřívají. Přehřáté kotouče se mohou deformovat nebo spálit. Takové nástroje se již nedají používat.
  3. Při řezání veďte kotouč kolmo k ploše materiálu. Pokud řezací nástroj nakláníte, dochází k většímu opotřebení a snížení výkonu. Řezné kotouče používejte výhradně na řezání. Nikdy s nimi nebruste bokem (k broušení slouží diamantová brusné kotouče). Například řezání jolly hrany může svádět k zabrušování hrany dlažby řezným kotoučem. Nedělejte to. Jinak se bočně opotřebovávají a mohou prasknout. Pokud chcete řezný materiál dále opracovat, mohl by vás zajímat i náš článek Tipy pro leštění kamene, které můžete využít i u dalších stavebních materiálů.
  4. Rychlost řezání je další faktor, který ovlivňuje výkon kotouče. Při práci nespěchejte, řezejte klidně a pomalu. Při příliš rychlém řezání se zvyšuje tření a zahřívání kotouče, což vede ke zhoršení jeho řezných vlastností. Správná rychlost řezání a tedy i otáčky pily by měly být v souladu s doporučením výrobce a přizpůsobeny řezanému materiálu.
  5. Hluboké řezy provádějte postupně, v několika krocích. Snížíte tím nejen zatížení pily ale i diamantového kotouče. Práce bude překvapivě rychlejší a životnost nástroje delší.
  6. Velmi důležitou roli hraje také chlazení. Některé diamantové kotouče vyžadují chlazení vodou, některé lze používat za sucha. Zde stačí pouze chlazení vzduchem. Nezapomínejte tedy dělat chladící přestávky. Chlazení kotoučů vodou výrazně prodlužuje jejich životnost.
  7. Také dia kotouč pravidelně kontrolujte a vyměňte, pokud je opotřebený nebo poškozený. Pokud jsou segmenty na kotouči zaleštěné, je na čase je oživit zařezáváním do vysoce abrasivního materiálu. Více informací naleznete v našem článku Jak nabrousit tupý diamantový kotouč. Pokud jsou segmenty spálené, ulomené nebo podbroušené či jinak poškozené, je nejvyšší čas na výměnu kotouče.

Závěr

Pokud chcete, aby vaše diamantové kotouče dosáhly co nejlepšího řezného výkonu i životnosti, myslete na to již při nákupu. Nejdůležitější je výběr. Především se ujistěte, že diamantový kotouč, který používáte, je určený pro daný řezaný materiál. Správné používání diamantového nástroje je také klíčové pro jeho životnost a účinnost. Existují zásady, které byste měli dodržovat při řezání různých materiálů. Na diamantové kotouče netlačte, řežte klidně a přímo. Pokud máte při řezání pochybnosti, obraťte se na výrobce kotouče nebo odborníka na řezání.

Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *