Jádrové vrtání bez problémů
Jádrové vrtání je vytváření přesných kruhových otvorů pomocí speciálních jádrových vrtáků, kdy vrtací korunka vyřezává kružnici do materiálu a odděluje tak jádro od zbytku vrtaného materiálu. Na jádrové vrtání stavebních materiálů se používají diamantové korunky různých typů a průměrů. Dle typu umožňují vrtání otvorů do betonu, zdiva, panelu, železobetonu, kamene i dalších materiálů.
Jádrové vrtání se stává stále více populárním při řešení prostupů v betonu, zdivu a železobetonu. Tato technika se používá při instalaci potrubí, kabelů, vodovodů a dalších aplikací. Je mnohem rychlejší a přesnější než tradiční metody, jako je sekání, vyřezávání nebo frézování otvorů. V tomto článku se zaměříme na diamantové vrtací korunky a techniky, které se používají při jádrovém vrtání.
Diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtání
Diamantové vrtací korunky jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů pro jádrové vrtání stavebních materiálů. Slouží k vytváření otvorů a prostupů v různých materiálech za pomoci různého elektrického nářadí a strojů. Konstrukce, technologie výroby a druh upínání se liší v závislosti na tom, jak budou korunky použity.
Vrtací diamantové korunky jsou vyrobeny z ocelového tubusu a pracovní části s diamantovými zrny. Zrna jsou buď rozmístěna v bloku kovu a tvoří tak diamantový segment – „zub“. Takové vrtáky se používají pro většinu materiálů – cihla, beton, železobeton, kámen. Nebo mohou diamantová zrna tvořit nános na povrchu korunky. Takto se vyrábí například diamantové vrtáky do dlažby. tomuto tématu se podrobněji věnujeme v článku Jak vrtat do obkladů.
Diamanty jsou velmi tvrdé a odolné. To znamená, že mohou relativně snadno vrtat do tvrdých materiálů, jako je beton a železobeton. Tyto korunky jsou k dispozici v různých typech a velikostech – od průměru několika milimetrů až do více než metrových. V porovnání s plnými vrtáky mají jednu výhodu, a to že stačí jen vykroužit a rozbrousit obvod otvoru. To vede k rychlejšímu a úspornějšímu „jádrovému vrtání“. Otáčením v materiálu diamantová zrnka otvírají a vybrousí požadovaný otvor a odpadní jádro zůstává uvnitř korunky. Proto se této technice říká jádrové vrtání.
Výběr jádrové korunky
Výběr správné jádrové vrtací korunky je také klíčovým faktorem pro dosažení požadovaného výsledku a životnosti nástroje. Diamantové korunky vybírejte především s ohledem na vrtaný materiál a na své vrtací zařízení. Složení segmentu diamantového vrtáku musí co nejlépe odpovídat použití – aby bylo jádrové vrtání účinné, rychlé ale také hospodárné. Platí stejné principy, které popisujeme v našem článku Diamantové kotouče. Firmy, které provádějí jádrové vrtání jsou vybaveny nástroji na konkrétní materiály. Pokud vás ale čeká pouze menší projekt, může vám stačit například cenově dostupná diamantová vrtací korunka do zdi a betonu universal. Pokud potřebujete s výběrem diamantové vrtací korunky poradit, kontaktujte specializované prodejce diamantových nástrojů.
Jádrové vrtačky
Jádrové vrtačky slouží k přesnému vrtání z ruky nebo vrtání se stojanem bez příklepu pomocí diamantové korunky. Toto specifické nářadí je zkonstruováno přímo na práci s korunkovými vrtáky. Odpovídají tomu i výkon, otáčky, možnost odsávání prachu nebo systém chlazení vnitřkem korunky. Jádrové vrtání je možné provádět vodorovně, svisle nebo i šikmo. Vrtat lze do stěn, podlah ale i do stropu. Pozor si dejte na upínání, většina těchto vrtaček má upínání 1 ¼“ UNC nebo G1/2“.
Jádrové vrtačky využijete všude, kde je potřeba účinné vrtání do betonu, zdiva, železobetonu, cihel, asfaltu a jiných materiálů. Kvalitní jádrová vrtačka nebývá levnou záležitostí, ale při dlouhodobém používání se rozhodně vyplatí. Umožní vám efektivní a hospodárného jádrové vrtání. Předností lepších modelů je pak dobrý výkon, ovladatelnost i rychlost. Vzhledem k pořizovací ceně pro vrtání svépomocí můžete přemýšlet o zapůjčení vrtačky. Vždy si nechte dobře vysvětlit postup jádrového vrtání, abyste nepoškodili vrtací korunku a vrtání otvorů úspěšně zvládli. Existuje nejedna půjčovna diamantové techniky, kde vám jádrovou vrtačku půjčí včetně veškerého dalšího příslušenství – stojanu, prodloužení i vrtacích korunek. Další možností je pozvat profesionála, který jádrové vrtání nabízí.
Ceník jádrového vrtání
Pokud nebudete otvory vrtat svépomocí, budete nejspíše hledat profesionála. A asi vás bude zajímat, kolik stojí jádrové vrtání. Zde uvádíme několik obecných informací, co ovlivňuje ceník jádrového vrtání. Cena se odvíjí především od průměru jednotlivých otvorů a také podle vrtaného materiálů. Roli také hraje umístění jednotlivých otvorů. Běžně se uvádí cena jádrového vrtání za 1bm (běžný metr) vrtu, konečná cena bývá závislá i na objemu zakázky. Například vrtání železobetonu je technicky i časově náročnější a bývá také dražší než vrtání do zdiva z cihel. Práci usnadní kvalitní jádrová vrtací korunka na železobeton. Součástí ceníku jednotlivých realizačních firem dále bývají příplatky, které zohledňují náročnost vrtání v daných podmínkách. Mohou to být příplatky za práce ve výšce, vrtání do stropu, šikmé vrtání, nadměrné armování, prostoje a další nadstandardní úkony. Vrtání vodorovných nebo šikmých otvorů vyžaduje o něco náročnější přípravu, než kolmé vrtání do podlahy, a bývá také o něco dražší.
Jádrové vrtání je efektivní a přesná technika pro vytváření otvorů do různých stavebních materiálů.
Vždy se dobře informujte, kolik firma provádějící jádrové vrtání účtuje za všechny úkony. Zjistěte si, jaké jsou různé příplatky, nejen jaká je cena za metr vrtu. Poptávka jádrového vrtání by vám od realizačních firem měla přinést přesnější kalkulaci dle konkrétních podmínek projektu. Výsledná cena bývá vždy stanovena po dohodě se zákazníkem. Níže uvádíme orientační ceník jádrového vrtání vycházející z informací od několika realizačních firem v České republice.
Jádrové vrtání ceník orientačně
Průměr otvoru | Cena za metr |
50 mm | 1300 – 2300 Kč |
100 mm | 1900 – 2700 Kč |
150 mm | 2100 – 3300 Kč |
200 mm | 3100 – 4000 Kč |
250 mm | 3500 – 4800 Kč |
300 mm | 4500 – 5300 Kč |
Pamatujte, že ceny vrtaných otvorů jsou individuální a záleží na mnoha faktorech. Ovlivní je zejména druh vrtaného materiálu, hloubka vrtu, typ vrtací soupravy nebo použití systému zachycení vodního kalu. Nejnižší cena za jádrové vrtání bývá u cihelného zdiva, nejvyšší u železobetonu a tvrdého kamene.
Návod na jádrové vrtání
Jádrové vrtání řada kutilů i stavebních firem nechává na specialistech. Zvláště při vytváření otvorů do tvrdých materiálů to může být náročný úkol, který je vhodné svěřit někomu s bohatými zkušenostmi. Pokud se ale rozhodnete pro jádrové vrtání svépomocí, máme pro vás alespoň pár základních tipů.
Přípravné práce
- Než začnete vrtat, je důležité provést přípravné práce. Nejprve zjistěte, kde budete vrtat, a zkontrolujte, zda nejsou v této oblasti umístěny vodovodní nebo elektrické přípojky.
- Určete průměr otvoru, který potřebujete vyvrtat a také jeho hloubku. Pro hluboké prostupy budete možná potřebovat prodloužení pro vrtací korunky. Označte místa, kde chcete vrtat.
- Zvolte vhodné vrtací zařízení. Pro diamantové vrtačky zajistěte přívod elektrické energie s dostatečným jištěním. Pro jádrové vrtání za mokra zajistěte přívod vody, pro vrtáky za sucha dobré odsávání prachu. Jádrová vrtačka téměř nevytváří vibrace. Pracuje tišeji a citlivěji než klasická vrtačka s příklepem. Například při vrtání do cihel s přepážkami neponičíte okolí vrtaného otvoru.
- Diamantový jádrový vrták vybírejte vždy s ohledem na materiál, který chcete vrtat. Ujistěte se, že má správné upínání a je vhodný do vaší vrtačky. Správná diamantová korunka je nezbytná pro hospodárné jádrové vrtání. O výběru se nebojte poradit.
Jádrové vrtání za sucha nebo za mokra
Pokud to jde, doporučujeme jádrové vrtání vždy provádět za mokra. Tím se výrazně prodlužuje životnost diamantové korunky. Při jádrovém vrtání se používá vodní chlazení, aby se zabránilo přehřátí korunky a zachovala se její co nejdelší životnost. Zvláště při vrtání železobetonu je vodní chlazení velmi vhodné. Dokáže ušetřit čas i peníze.
V dnešní době sice existují i systémy pro vrtání za sucha, v některých případech jsou vybavené mikropříklepem, ale je nutné počítat s rychlejším opotřebením vrtací korunky. Suché vrtání má svůj smysl především v cihle, v nouzových případech i v tvrdších materiálech.
Vrtat z ruky nebo se stojanem
Obecně menší průměry lze vrtat ručně, ale u větších průměrů diamantových vrtacích korunek (cca 100 mm a více) je nejen z bezpečnostních důvodů mnohem lepší použít stojan. Železobeton doporučujeme vrtat pouze se stojanem. Z ruky se vrtá především do cihelných materiálů. Přestože jádrové vrtačky bývají vybaveny kluznou spojkou, dávejte pozor na to, abyste jádrové vrtání z ruky prováděli stálým směrem a minimalizovali riziko zaseknutí korunky ve vrtu.
Při vrtání velkých průměrů nebo do tvrdých materiálů by diamantová vrtačka by měla být upnuta do vrtacího stojanu. Ten zaručí stálý směr vrtu i menší námahu pro obsluhu. Pokud používáte jádrovou vrtačku se stojanem, ujistěte se, že je stojan pevně uchycen ke stabilnímu podkladu pomocí vhodné kotvy pro jádrové vrtání.
Tlak a rychlost při jádrovém vrtání
Další důležitou věcí při jádrovém vrtání je volba správné rychlosti a tlaku. Vrtejte vždy v rozsahu otáček určených pro daný průměr vrtacích korunek. Rychlost musí být dostatečně vysoká, aby korunka dobře vrtala, ale zároveň dostatečně nízká, aby se zabránilo poškození korunky – jejímu otupení, přehřátí. Tvrdé materiály vrtejte pomaleji. Na korunku příliš netlačte. Stačí jemný přítlak, aby diamantová korunka dobře zabírala do materiálu, stačila se ostřit a nepřehřívala se.
Jádrové vrtání do betonu, železobetonu, cihel
Vrtání do zdiva je relativně snadné, protože je to měkčí materiál. Pokud nechcete nebo nemůžete použít jádrové vrtání za mokra, lze vrtat za sucha. Je však důležité použít korunku správného typu.
Pokud vás čeká vrtání do betonu bez armování, bude to jen o něco málo náročnější. Rychlost vrtání by měla být pomalejší než při vrtání do zdiva, aby se zabránilo poškození korunky.
Při vrtání do železobetonu buďte ještě opatrnější. Doporučujeme provádět jej se stojanem a za mokra. Práci vám usnadní osvědčená jádrová vrtací korunka na železobeton. Armovaný beton vyžaduje trpělivost a trochu zručnosti. Vrtání do železobetonu může být pomalejší a náročné na korunky, zvláště pokud v cestě stojí silnější nebo hustější armování. Pokud dojde k otupení vrtací korunky, doporučujeme ji oživit mimo vrtaný otvor.
Oživení vrtací diamantové korunky
Při práci s jádrovými vrtáky je důležité udržovat je v dobrém stavu. Diamantová zrna by měla být částečně vystouplá na povrchu segmentu, aby jejich ostré hrany mohly zabírat do materiálu. Pokud dojde při jádrovém vrtání tvrdých materiálů k tupení korunky, je vhodné ji co nejdříve oživit (naostřit) několikerým zavrtáním do vysoce abrasivního materiálu (speciální oživovací kámen pro diamantové nástroje, drolivý vápenný pískovec, měkká brusná cihla). Někdy je nutné tento postup vícekrát opakovat, dokud diamantová korunka opět nepracuje správně. Jakmile by došlo k přehřátí a spálení vrtací korunky, je nutné ji vyměnit.
Bezpečnost vrtací práce
Pokud provádíte jádrové vrtání, vždy dodržujte bezpečnostní předpisy a také návod k dané vrtací soupravě, ať už to je ruční jádrová vrtačka nebo vrtací motor pro jádrové vrtání se stojanem. Poškozené nebo zničené vrtáky nepoužívejte. Nezapomeňte také na osobní ochranné pracovní pomůcky.
Závěr
Jádrové vrtání s diamantovými korunkami je efektivní a přesná technika pro provedení otvorů do různých materiálů, včetně zdiva, betonu a železobetonu. Správná volba korunky, rychlosti, tlaku a možnost či nemožnost vodního chlazení jsou klíčové faktory pro dosažení optimálního výsledku. Při práci s diamantovými korunkami je důležité dodržovat správný pracovní postup a bezpečnostní opatření. Výběrem kvalitní vrtací korunky, jádrové vrtačky a správnou technikou vrtání můžete dosáhnout profesionálních výsledků i svépomocí. Pokud se na tuto práci necítíte, existuje řada firem, které jádrové vrtání provádí po celé České republice. Ceny se mohou lišit podle firmy, vrtaného průměru i materiálu. Jádrové vrtání lze provádět v různých směrech – kolmo, šikmo, svisle i vodorovně. Profesionální vrtání s diamantovými korunkami umožní provádět otvory s vysokou přesností a minimálním rušením okolí hlukem nebo prašností, aniž by docházelo k poškození vrtaného materiálu. Pokud vás spíš zajímá vrtání do obkladů, v odkazu naleznete článek Jak vrtat do obkladu.
Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.