Řezání šamotu
Při stavbě krbů, pecí a dalších podobných zařízení se často používá materiál zvaný šamot – mohou to být šamotové cihly, desky, tvarovky a podobně. Tyto materiály jsou velmi odolné proti vysokým teplotám a slouží k izolaci a ochraně před vznícením nebo poškozením dalších součástí topeniště. Pokud se chcete věnovat řezání šamotu, je důležité vědět, jaké nástroje a techniky použít. Podle druhu šamotu vybíráme vhodný diamantový kotouč na šamot. Právě v tomto článku se podíváme na diamantové kotouče na řezání šamotu a jaké jsou rozdíly při řezání kamnářského šamotu a tvrdých šamotových cihel. Odpovíme na často kladenou otázku, čím řezat šamot, aniž by trpěla životnost nebo výkon nástroje.
Rozdíly v řezání šamotu – měkčí kamnářský x tvrdé šamotové cihly
Z pohledu náročnosti řezání můžeme šamoty zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny: relativně měkký, vysoce abrazivní = kamnářský a šamot tvrdý. To nás bude později velmi zajímat při výběru optimálního kotouče na řezání šamotu. Tento rozdíl v nárocích na nástroje si můžeme představit jako rozdíl při řezání měkkých obkladaček a tvrdé slinuté dlažby.
Kamnářský šamot je často potřebujeme pro stavbu krbů a dalších topenišť. Tento materiál se řadí mezi měkčí až středně tvrdé, značně abrasivní materiály. To znamená, že v případě kamnářského není řezání šamotu tak náročné jako například řezání šamotových cihel.
Naopak tvrdé šamotové cihly jsou na rozdíl od kamnářského šamotu mnohem tvrdší a výrazně houževnatější. Opracování těchto cihel může být náročné, zejména pokud přesně nevíte, jaký diamantový kotouč na řezání šamotu použít. Obyčejné, byť diamantové, kotouče se ve většině případů rychle tupí, neřežou až se úplně spálí. Proto i profesionálové často řeší, čím řezat šamot snadněji a hospodárně.
Diamantové kotouče na řezání šamotu
Nejdůležitějším faktorem pro výběr vhodného diamantového kotouče je vždy správné určení materiálu, který chcete řezat. Platí to i v případě řezání šamotu. Vaše volba nejvíce ovlivní výkon nástroje, tj. řeznou rychlost a životnost kotouče v daném materiálu. Různé materiály mají různé vlastnosti a tím i požadavky na složení segmentu kotouče – složení pojiva, velikost a koncentraci diamantových zrn, atd. Podrobněji o tomto tématu píšeme v našem článku Diamantové kotouče – výkon a životnost. V následujícím textu se omezíme na odpověď na otázku, čím řezat šamot.
Diamantové kotouče jsou ideální pro řezání šamotu, protože jsou velmi účinné a odolné. Diamant je nejtvrdší známý minerál. To znamená, že vybrané diamantové kotouče na šamot řežou i ty nejtvrdší druhy. Řezné kotouče jsou k dispozici v různých průměrech a složení segmentu podle druhu šamotu. Lze je použít jak do ruční úhlové brusky, tak do elektrické pily či řezačky.
Pro základní řezání šamotu, který je měkčí, abrazivní, kamnářský nám kromě specializovaných výrobků poslouží diamantový kotouč na keramiku, případně kotouč na cihlu. Pro řezání vysoce abrazivních měkkých šamotů (např. pěnošamot) je nejhospodárnější použití speciálního kotouče na abrazivní materiály.
Tvrdé šamoty, tvrdé šamotové cihly vyžadují specializovanější kotouč s měkčím pojivem segmentu, který může snadno odřezat tvrdý materiál. Pozor, špatně zvolené kotouče se při řezání pálí a neřežou! Většina řemeslníků pak řeší problémy právě při řezání tvrdých šamotových cihel. Základem je vhodný diamantový kotouč na řezání šamotových cihel a zvláště při použití úhlové brusky si musíme dát pozor dodržení pracovního postupu a chlazení kotouče.
Řezání šamotové cihly úhlovou bruskou
Pokud nemáme k dispozici stolové pily, šamotové desky a cihly můžeme řezat pomocí úhlové brusky. Pamatujme na to, že podle rozměru úhlové brusky budeme mít omezený prořez a není dobré řezat najednou až nadoraz k přírubě. Rychlost řezání šamotové cihly by neměla být příliš vysoká, aby se zabránilo poškození nástroje i materiálu. Důležité je dělat chladící přestávky. Stejně tak při přílišném tlaku a velké hloubce řezu se může kotouč na řezání šamotových cihel přehřívat až spálit.
Pokud dojde během řezání šamotové cihly k otupení kotouče, je nutné jeho oživení (naostření). K dispozici máme speciální oživovací kameny pro diamantové kotouče, posloužit může i zmíněný abrasivní kamnářský šamot (pouze měkký), drolivý pískovec nebo v omezené míře například pórobeton. Této problematice se věnujeme v našem článku Jak naostřit tupý diamantový kotouč. Včasným oživováním se snižuje riziko poškození kotouče a zlepší řezný výkon. Spálené kotouče na šamot již používat nelze.
Používání uhlové brusky při řezání šamotu za sucha vytvoří značné množství prachu. Pomoci může jeho odsávání. Doporučením pro práce většího rozsahu jsou diamantové profesionální stolové pily na řezání šamotu, které mají vodní chlazení kotouče. To nás zbaví problému s prachem. A hlavně řezání tvrdého šamotu za mokra je účinnější a hospodárnější. Úhlovou brusku pak využijeme na dořezy.
Závěr
Vědomosti o řezání šamotu a diamantových kotoučů jsou velmi užitečné pro kamnáře, řemeslníky i kutily, kteří pracují s těmito materiály. Vybrat správné vybavení na řezání šamotu svépomocí je jedním z faktorů úspěchu. Pokud však nemáte dostatečnou zkušenost, může být lepší obrátit se na odborníka, který vám poradí nebo provádí profesionální řezání šamotu.
V závěru zdůrazněme, že jen vhodně zvolené diamantové kotouče na řezání šamotu si poradí i s velmi tvrdým materiálem, jako jsou šamotové cihly. Pokud víte, jaký kotouč na šamot použít a jak ho správně používat, můžete získat kvalitní a přesné řezy bez rizika poškození nástroje i materiálu. Pamatujte si také, že při práci s diamantovými kotouči je nutné používat ochranné pomůcky, jako jsou brýle, rukavice a respirátor, aby se minimalizovalo riziko úrazu a ochránily se vaše oči, ruce a dýchací cesty před prachem a úlomky.
Pokud opracováváte i další stavební materiály, mohl by vás zajímat náš článek Řezaní betonové dlažby.
Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.