Jak vrtat do obkladů v koupelně?
Vrtání do obkladů může být obtížný úkol, zejména pro ty, kteří nemají zkušenost s nástroji ani technikami. Pokud se chystáte vrtat do obkladů, je důležité dodržovat správné postupy, abyste dosáhly kýženého výsledku. V tomto článku vám přinášíme průvodce krok za krokem, jak vrtat do obkladů v koupelně i kdekoli jinde. Poradíme vám, jak zvládnout vrtání tak, aby obklady a dlaždice nepraskly. Poradíme, jaké vrtáky do dlažby či korunky pro obkladače zvolit, aby se s nimi dobře vrtalo. Při dodržení správného pracovního postupu s výběrem vhodného nástroje i tuto práci sami zvládnete.
Jaké zvolit vrtáky do dlažby a obkladu
Způsobů, jak vrtat do obkladů v koupelně je vícero. Nejprve se podívejme na dostupné nástroje. Informujte se o vlastnostech a typu vrtaného materiálu, pomůže vám to při výběru nástroje. Pro vrtání do obkladů a dlažeb lze například použít vrtáky do skla s ostře nabroušeným hrotem, spirálové vidiové vrtáky s plátkem slinutého karbidu a diamantové vykružovací korunky pro obkladače. Diamantové vrtáky do keramických obkladů jsou jednoznačně nejlepší, ale kvalitní nebývají levné. Ať už vyberete jakýkoli nástroj, keramické materiály není vhodné vrtat s příklepem. Aby se minimalizovalo riziko prasknutí, musí být příklep vždy vypnutý! Keramická i kamenná dlažba je na jednu stranu tvrdá, na druhou ale křehká. Pokud kromě keramiky potřebujete vyvrtat větší nebo hluboké otvory do betonu a dalších stavebních materiálů, mohl by vás zajímat náš článek Jádrové vrtání.
Vrták do obkladů, dlaždic a skla s tvrdokovovým břitem
Tyto vrtáky pro obkladače a sklenáře mají většinou tvar kopí na stopce. Břit je vyroben z plátku karbidu wolframu. Upínají se do vrtačky. Takový vrták na dlaždice se hodí spíše na měkké až středně tvrdé obkládačky, keramiku nebo netvrzené sklo. Vždy pracujeme s nízkými otáčkami a bez příklepu. Chlazení kapalinou není nutné. Tyto vrtáky bývají levné. Problém nastává, pokud řešíme, jak vrtat do obkladů a dlažeb, které jsou tvrdé. Tam s těmito vrtáčky většinou neuspějeme, bývají neúčinné. Vrtání do slinuté dlažby pak trvá extrémně dlouho, vrták se rychle tupí. Hrozí i prasknutí dlaždice.
Spirálové vidiové vrtáky do kamene, vrtání obkládaček a dlažeb
Na běžné keramické obklady někdy stačí i spirálové vidiové vrtáky do kamene a betonu. Používají se ve vrtačce, často mívají upínání SDS plus. Destičky z tvrdokovu zajišťují dobré výsledky a rychlý postup vrtání v řadě materiálů, ale u obkladů musíme zpozornět. Takové vrtáky na dlažbu se v určité míře hodí i na středně tvrdé obklady a dlažby, keramiku. Pozor, i zde musíme vrtat bez příklepu s vrtačkami nebo aku vrtacími šroubováky se sníženými otáčkami. Jinak opět hrozí poškození vrtaného materiálu. Ve srovnání s diamantovými korunkami jsou většinou levnější. Ale při vrtání do tvrdých keramických materiálů nefungují dobře. Ve slinuté dlažbě většinou neobstojí vůbec. V řadě případů se pak rychle otupí a vrtání trvá velmi dlouho.
Diamantové korunky na obklady a dlažby
Jednoduše řečeno, ideální je vrtat do obkladů v koupelně pomocí diamantové korunky. Někdy se jim také méně přesně říká diamantové vykružováky na obklad, nebo zkrátka vrtáky do dlažby. Pro vytváření otvorů většího průměru (například otvory pro zásuvky a vypínače) je pak použití diamantové korunky 68 mm téměř nutností. Diamantový vrták do dlažby, respektive diamantová vrtací korunka, otvor do materiálu šetrně vybrousí – riziko prasknutí dlaždice je téměř nulové. Existují speciální vrtací korunky s klasickým diamantovým segmentem, které jsou určeny do stacionárních jádrových vrtaček s proplachovací hlavou. V tomto článku se ale zaměříme na nástroje, které můžeme použít přímo na místě za pomoci běžného elektrického nářadí – vrtačky, aku vrtacího šroubováku nebo úhlové brusky.
Dříve se k vrtání do obkladů a především tvrdých dlažeb používaly diamantové korunky s galvanicky nanášenými zrny diamantu. Tyto nástroje bylo zapotřebí při vrtání chladit vodou, otáčky musely být nízké. Jinak by se galvanické vrtáky pro obkladače zničily. Nejčastěji se používají do vrtačky nebo aku šroubováku. Přes veškerou péči však jejich životnost, zvláště při vrtání do slinuté dlažby, nebyla dlouhá.
Později se na trhu začínají objevovat diamantové korunky vacuflex s vakuově pájenými diamanty. Tyto originální diamantové vrtáky do dlažby a obkladů mají jednotlivá zrna diamantu připájena na tělo vrtací korunky tvrdou pájkou za vysoké teploty ve vakuu. Bohatá vrstva diamantových zrn zajišťuje potřebný brusný účinek. Zrnka jsou pevně ukotvena a mají více obnažených ostrých hran. Díky tomu lépe než jiné typy vrtají za sucha, bez potřeby chlazení vodou. Výkon i životnost je pak výrazně lepší než u levných potahovaných vrtáků. Vakuově pájené vrtáky pro obkladače jsou konstruovány tak, aby vydržely i vysoké otáčky úhlové brusky.
Proč vrtat do obkladů pomocí úhlové brusky?
Vrtání za pomoci úhlové brusky se nemusíte obávat. Je mnohem snazší a pohodlnější, než se může na první pohled zdát. Moderní vakuově pájené vrtací korunky snesou i vysoké otáčky. Vrtání dlažby za sucha úhlovou bruskou je velmi rychlé. Vrtání lze provádět zcela za sucha, chlazení vodou nepotřebujete. Mnoho profesionálních obkladačů v současnosti pro vrtání do dlažby právě tuto technologii. Pokud si vyberete kvalitní nástroj, určitě to bezpečně zvládnete i vy. Originální vrtací korunka vacuflex představují řešení, jak vrtat do obkladů v koupelně i kdekoli jinde.
Diamantová vrtací korunka do úhlové brusky pro suché vrtání umožňuje vykroužení otvoru do obkladů a dlažby (včetně slinuté, gres), porcelánu, kamene a dalších materiálů. Jedním z prvních dodavatelů, kteří u nás před více než dvanácti lety tuto moderní technologii vrtání do dlažby představili, jsou Diamantové nástroje GENT. Díky upínacímu závitu M14 je možné nasazení do každé běžné „flexy“. Ideální je vrtání úhlovou bruskou 125 případně 115 mm. Regulace otáček flexi není nutná.
Výhody vrtání pomocí vykružovací korunky do flexi
- rychlé, čisté, přesné diamantové vrtání do obkladů a dlažeb
- vrtání za sucha, bez nutnosti chlazení vodou
- bez rizika prasknutí dlaždice při dodržení postupu
- použití libovolné úhlové brusky, závit M14
- bez nutnosti regulace otáček
Jaký průměr vrtáku či korunky zvolit?
Samozřejmě záleží na tom, zda půjde o otvory pro hmoždinky nebo větší otvory pro elektroinstalační krabice, přívody vody, topení, odpady, atd. Dostupné jsou diamantové korunky pro obkladače mnoha velikostí od průměru několika milimetrů do více než deseti centimetrů.
Malý průměr vrátku do obkladů se volí dle velikosti hmoždinky. Oblíbené bývají průměry 6, 8, 10 mm, ale záleží samozřejmě na hmoždinkách pro konkrétní předmět. Při vrtání otvorů pro potrubí je dobré volit průměr korunky o něco větší, aby zbyl při instalaci prostor s rezervou pro přesné usazení. Pro nástěnky potrubí obkladači nejčastěji volí průměr vrtací korunky 32-38 mm, dle velikosti krycí rozety. Pro otvory na elektroinstalační krabice vypínačů a zásuvek doporučujeme vykružovák 68 mm, aby i tenký rámeček skryl vzniklý otvor.
Postup, jak vrtat do obkladů i dlaždic
Přinášíme vám krátký návod, jak vrtat do obkladů a dlažeb. Níže naleznete tipy pro vrtání, abyste vše zvládli bez problémů. Při práci samozřejmě nezapomínejte ani na osobní ochranné pracovní pomůcky.
Krok 1: Zvolte správný vrták do keramiky
Před tím, než začnete vrtat, vyberte nástroj vhodný pro vrtání do obkladů nebo dlažeb. Výše v tomto článku popisujeme, jak vybrat správný vrták do keramiky. Chcete-li mít při vrtání jakékoli keramiky větší jistotu nebo vrtáte do tvrdého obkladu, či slinuté dlažby, použijte raději rovnou diamantové vrtáky do dlažby. Jestliže používáte nevhodný, opotřebovaný nástroj, může se stát, že se vám nepodaří otvor vůbec vyvrtat nebo poškodíte obklad!
Krok 2: Připravte a označte místa vrtání do dlaždic
Než se pustíte do vrtání dlažby nebo obkladu, vše si důkladně naměřte. Označte místa, kam chcete vrtat. Je důležité být přesný, abyste minimalizovali riziko poškození obkladu nebo nepřesného vrtání. Doporučujeme použít tužku nebo lépe fix na označení místa vrtání. Místo si pro vrtáky s hrotem označte středovým křížkem, pro vrtací korunky zakreslete vnější kružnici. Před samotným vrtáním si pro jistotu zkontrolujte, že v daném místě nevede například potrubí nebo kabely.
Krok 3: Vlastní vrtání obkladů a dlaždiček
Používáte-li vrtačku nezapomeňte, že do keramických obkladů a dlažeb je nutné vrtat pouze bez příklepu. Vrtáky do skla s hrotem a spirálové vidiové vrtáky používejte s nízkými otáčkami v klasické vrtačce. Vrtejte pomalu a kolmo k materiálu.
Pokud používáte doporučené diamantové vrtací korunky, způsob vrtání je mírně odlišný. Diamantovou děrovku nechejte v elektrickém nářadí plně roztočit, nakloňte ji pod úhlem cca 45° a hranou zlehka zavrtejte část předem vyznačené kružnice. Až nakloněné korunka vytvoří žlábek, narovnejte ji, ale stále kývavým pohybem pokračujte ve vrtání do dlaždice. Nevrtejte pouze kolmo, postupujte krouživým pohybem po celou dobu vrtání (mírné naklápění flexy ze strany na stranu). Tím bude vyvrtaný materiál lépe vynášen z otvoru a korunka se bude lépe chladit. Vhodné je odsávání vzniklého prachu. Na brusku s vrtákem netlačte, diamantová zrna udělají většinu práce za vás. Nezapomínejte na pravidelné chladící přestávky vrtací korunky do dlažby!
Nejčastější chyby při vrtání do keramiky
- vrtání dlaždice s příklepem: Aby se minimalizovalo riziko prasknutí, musí být příklep vždy vypnutý! Zásadní chybou, která ve většině případů vede k prasknutí dlaždičky, je použití příklepu při práci s vrtačkou. Do tenkých kamenných, keramických obkladů a dlažeb nikdy nevrtejte s příklepem.
- nevhodný nástroj: K řadě zklamání dochází při použití sklenářských kopí či vidiových vrtáků do tvrdé keramiky. Kromě rizika prasklin je to i zdlouhavost vrtání. Zvláště při vrtání slinuté dlažby je správná volba nástroje klíčová. Pro takové materiály jsou jednoznačně favoritem diamantové vrtací korunky pro obkladače.
- přílišný tlak: Vysokým tlakem dochází k přehřívání vrtáku. Zvláště diamantové nástroje jsou na přílišný tlak citlivé. Hrany diamantových zrn musí stíhat materiál rozbrousit. Přílišným tlakem práci neurychlíte, naopak pouze zkrátíte životnost korunky na keramické materiály. Pozor si dejte zejména při vrtání dlažby 2 cm a více – například pokud vás čeká pokládka dlažby na terče.
- nedostatečné chlazení: U nástrojů určených pro mokré vrtání dlažby, vždy zajistěte dostatečné chlazení a výplach vodou. Ani u nástrojů určených pro suché vrtání obkladů a dlažeb nezapomínejte na chlazení a dodržujte chladící přestávky. Stačí nechat rotující nástroj chladit proudícím vzduchem. Pozor, diamantové nástroje přehřátí nesnášejí. Rychleji se pak opotřebovávají nebo se mohou zcela spálit.
Závěr, jak vrtat do obkladů
Vrtání keramiky může být náročné, ale s uvedenými tipy a návody by měla být práce snadná a bezpečná. Při vyvrtávání otvorů do obkladů nebo dlažby si nikdo nechce drahý materiál poškodit. Nezapomeňte si vybrat správný vrták do obkladů a dlažeb, zvolit správný pracovní postup. Diamantové vykružovací korunky jsou nejoblíbenějším typem vrtáku do dlažby a obkladů, protože jsou rychlé a odolné. Výkonnost originální diamantové vrtací korunky oceníte především při vrtání problematických tvrdých materiálů (například slinuté dlažby – gres, gres porcellanato, taurus, kentaur, atd.), kde jiné typy vrtáků nefungují. Vždy pracujte klidně a opatrně.
Věříme, že jste u nás nalezli odpověď na otázku, jak vrtat do obkladů s úspěchem. Pokud kromě vrtání řešíte i řezání obkladů a dlažby, můžete pro finální úpravu řezu použít tipy z našeho článku Tipy pro leštění kamene, které platí i pro keramické materiály. Pokud vás čeká rekonstrukce koupelny, mohl by vám pomoci náš článek Jak odstranit obklady a dlažby.
Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.