Tipy pro leštění kamene
Kámen je přírodní materiál, který má odpradávna své místo ve stavebnictví i architektuře. Kromě technických prvků je využíván jako designový prvek v interiéru i exteriéru stavby. Kámen se používá často ve své surové podobě, ale pro některé účely je třeba leštění kamene. V zahradě asi nebudeme tolik potřebovat leštěný kámen jako v interiéru. Příkladem jsou například kamenné obklady z mramoru nebo třeba žulové pracovní desky. Pokud tedy takové kamenné prvky budete vytvářet svépomocí, nebo chcete obnovit jejich zašlý lesk, vyleštěte je. V tomto článku najdete několik tipů, jak na leštění kamene.
Způsoby, jak leštit kámen
Nejprve vyberte vhodné kusy kamene. Pro leštění doporučujeme soudržné kusy spíše tvrdších hornin, ale vše závisí na vaší preferenci a potřebě. Jednou z oblíbených hornin je žula (odkaz na Wikipedii). Očištěné kusy můžete naformátovat řezáním kamene. Pro broušení na hrubo existují diamantové brusné kotouče. K jemnému broušení se nejlépe hodí diamantové leštící kotouče, které podle způsobu chlazení v podstatě umožňují dva způsoby, jakými lze kámen leštit. Jedná se o leštění kamenů za mokra a za sucha.
Využitím úhlové brusky můžete kámen vyleštit za sucha i domácích podmínkách.
Leštění kamene za mokra
Leštění kamene za mokra využívají především profesionální kameníci. Kámen se zde totiž leští zpravidla za mokra, za použití vodou chlazených nástrojů v kamenické leštičce. V případě velkých ploch profesionálové používají též strojní zařízení s více leštícími hlavami a různé typy nástrojů. Diamantové lešticí pady určené pro mokré broušení a leštění vyžadují intenzivní vodní výplach, jinak může dojít k jejich přehřátí a spálení. Leštěním spáleným kotoučem může zašpinit a poškodit leštěný povrch. Chlazením při leštění můžete docílit především delší životnost diamantových leštících kotoučů. Naštěstí již existují i spolehlivé nástroje pro práci za sucha.
Leštění kamene za sucha
V domácí dílně budeme mít k dispozici spíše úhlovou brusku. Pro toto účely si pro suché leštění pořiďte speciální diamantový leštící kotouč, který zajistí šetrné opracování povrchu kamene. Pro upnutí do úhlové brusky bude potřeba ještě unášecí talíř, který zakupte společně diamantovými leštítky. Při leštění na sucho postupujte pomalu a na kámen netlačte, aby nedošlo ke spálení kotouče. Doporučujeme vždy regulaci otáček, obvodová rychlost by neměla přesáhnout 25 m/s. Zvláště u jemnějších zrnitostí nižší rychlost snižuje riziko pálení nástroje i obrobku. Pokud potřebujete pouze jemně zabrousit hranu kamene, mohl by se vám hodit také diamantový lamelový kotouč.
Diamantový kotouč na leštění kamene
Diamantový leštící kotouč je nástroj určený k broušení a leštění přírodního kamene. Někdy ho lidé také označují jako leštící pad. Jemná diamantová zrna jsou zalita v pojivu z umělé pryskyřice. Dia leštící kotouče na unašeč upínají za pomoci kvalitního suchého zipu na spodní straně padu. Výhodou je relativní pružnost pojiva těchto disků, která je pro povrch mnohem šetrnější než kovové brusy. Tyto nástroje nacházejí své uplatnění při leštění žulových desek, mramorových obkladů, dlažby, terasa, ale i leštění náhrobků a dalších aplikací. Tato diamantová leštítka mají v oblibě i obkladači na broušení hran dlažby.
Postup jak leštit kámen
Než začnete s leštěním, pevně upevněte kámen. Rozhodně se nedoporučuje ho brousit v ruce. Pro dosažení dokonalého lesku si pořiďte diamantové leštící kotouče s různými zrnitostmi. Zde přinášíme krátký návod pro jejich používání. Vždy postupujte od nejhrubšího k jemnějšímu. Začněte s kotoučem a zrnitostí 50, ten zbrousí hlubší rýhy a škrábance. Dále se doporučuje použít diamantové pady se zrnitostí 100 a poté s kotoučem 200, který dokáže odstranit i jemné škrábance a vrypy z povrchu kamene. Pro některé aplikace může tento stupeň již dostačovat, to je na vašem rozhodnutí. Pro dosažení naprosto hladkého a lesklého vzhledu kamene ale pokračujte v leštění. K tomu budete potřebovat ještě jemnější diamantové leštící kotouče – v nabídce bývají zrnitosti 400, 800, 1000, 1500 a nakonec 3000. Pokud jste opravdu nároční, po této fázi se kámen dokonale doleští pomocí speciálního dia leštítka zvaného buff.
Ochrana kamene impregnací
Aby si vyleštěný kámen zachoval svůj lesk co nejdéle a aby byl odolný vůči vodě a nečistotám, můžete použít impregnace. Použití speciálních impregnačních přípravků zajistí napuštění kamene a jeho povrch bude chráněný. Nezapomeňte především impregnovat kamenné výrobky, jako jsou obklady kuchyně nebo žulové pracovní desky. Impregnace je více chrání před vlivem vnějších faktorů. Alternativně můžete kámen přírodně naleštit pomocí včelího vosku, který krátkodobě kámen zakonzervuje, vyčistí a zvýrazní jeho kresbu.
Závěr
Pokud v interiéru nebo i exteriéru toužíte po leštěném kameni, není to s pomocí diamantových nástrojů problém. Důležitý je správný výběr. Vyberte vhodné diamantové leštící kotouče a věnujte se dodržení pracovního postupu. Pamatujte, že leštění kamene nelze uspěchat, leštění je o trpělivosti. Věříme, že vám tento krátký návod přinesl užitečné rady a tipy. Pokud vybíráte nástroje na řezání stavebních materiálů, mohl by vám pomoci náš článek Diamantové kotouče.
Pokud budete náš článek sdílet, uděláte nám velkou radost.
Nic Vás to nestojí a třeba i pomůžete ostatním v hledání informací.
Tvorbě těchto stránek věnujeme hodně času a budeme rádi, když je uvidí co nejvíce lidí.